Dezbateri

Discuţii, probleme, soluţii

Crusoe - contra religiei in scoli

Crusoe

Data de inscriere : 27/04/2010

Crusoe - contra religiei in scoli Empty Crusoe - contra religiei in scoli

Mesaj  Crusoe la data de 29.04.10 5:50

(Texte postate pe hotnews)

...

Problema nu e religia in sine, ci predarea si favorizarea unei dogme religioase INTR-UN CADRU INSTITUTIONAL, al statului, incalcandu-li-se grav copiilor drepturile constitutionale.

Nu avem un stat ortodox, ci un stat LAIC.
    Un stat care trebuie SA RESPECTE FIECARE CETATEAN, SA-SI RESPECTE FIECARE COPIL CARE NU CREDE IN DOGMA CRESTINA, si pe parintii care nu vor sa le fie indoctrinati copiii.

Asa cum statul trebuie sa acorde DREPTURI EGALE unei minoritati traitoare pe teritoriul Romaniei, si buddhistii si ateii si agnosticii si scepticii si altii AU DREPTUL, IN CALITATE DE CETATENI ROMANI, la libertatea totala privind credinta sau opiniile individuale pe teme religioase, drept garantat de CONSTITUTIE:

"ARTICOLUL 29
    (1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale."
    Crusoe

Crusoe - contra religiei in scoli Empty Re: Crusoe - contra religiei in scoli

Mesaj  Crusoe la data de 29.04.10 5:52

...

Singurul continut legitim este abordarea generalista a tuturor religiilor mari si eliminarea definitiva a tuturor referirilor axiologice.

Si daca religia trebuie predata in scoli, pt ca face parte din istoria culturala a lumii, atunci ea trebuie predata numai in cadrul FILOSOFIEI, pt ca dogmele religioase SUNT filosofie. Cu asta as fi de acord.

Restul e indoctrinare si indobitocire, si asta n-o sa permit niciodata sa i se faca fiului meu.
    Crusoe

Mesaj  Crusoe la data de 29.04.10 5:54

...

Desigur, exista intrebari esentiale, pe care un copil si le poate pune si la care profesorii si stiinta nu pot raspunde.

Insa, UN "NU STIU" ONEST este DE DEPARTE de preferat unor tampenii SINISTRE, ca alea din geneza biblica, predate unui copil de 7-8 ani.

Si nu militez impotriva religiei, militez impotriva RELIGIEI IN SCOLILE DE STAT.
    Pt ca daca toate cretinatatile astea sunt predate in scoli de stat, capata AUTORITATE si GIRUL AUTENTICITATII.
    La fel ca fizica, matematica, chimia, biologia.

Si da, am un baietel de 2 ani jumate - si MA INGROZESC LA IDEEA CA SE VA INCERCA SA I SE BAGE IN CAP, INTR-O SCOALA DE STAT, ASEMENEA DEBILITATI SINISTRE. Si cata munca si durere de cap imi vor da astea, DUPA.

Pt ca va trebui sa-i explic ca MULTI oameni, in special cei care predau Geneza biblica in scoala, sunt cretini.
    Crusoe

Mesaj  Crusoe la data de 29.04.10 5:58

...

Daca ati preda in scoala religia unui copil de 10 ani, si el v-ar intreba:

1. Cu cine a facut sex Cain ?

2. Cum a bagat Noe in arca ursii polari, pinguinii si cangurii ?
    I-a adus personal ?
    I-a primit colet de la Polul Nord/Sud, respectiv Australia ?

ce i-ati raspunde ?

CONCRET.

...

Totul este o metafora ?
    Cine spune ? Biserica spune ca NU - ci ca toate "faptele" din Genza s-au intamplat AD LITTERAM.

Iar daca geneza e o metafora, atunci paote ca si exodul este o metafora. Poate si Potopul, profetii, Ioan botezatorul, nasterea virginei si viata lui Iisus.
    Poate Iisus insusi a fost tot o metafora.

A alege arbitrar din biblie ce e simbol si ce nu este JENANT, si asta eufemizand generos.

Repet, pozitia OFICIALA a bisericii este ca BIBLIA (exceptand capitolul Apocalipsa) NU CONTINE SIMBOLURI, CI FAPTE ISTORICE, descrise ad litteram.

Deci:
    Crestinii care nu cred LITERALMENTE in geneza biblica - cu toate implicatiile ei - sunt ERETICI.

Nu sunt crestini.

NEFIIND CRESTINI, NU AR TREBUI SA PREDEA NIMANUI DOGMA CRESTINA.
    Crusoe

Mesaj  Crusoe la data de 29.04.10 6:00

...

Revenind la subiect, reiterez 2-3 intrebari simple pt tatii de fete, eu fiind tata de baiat:

Cum puteti accepta ca cineva sa ii PREDEA fetitei voastre, in scoala, ca femeia este vinovata de un presupus pacat originar, "pacat" care face din femeie, cf doctrinei crestine, motorul prim al decaderii umane ?

Cum puteti accepta ca cineva sa ii PREDEA fetitei voastre, in scoala, ca Eva a facut sex cu fiul ei ?

Cum puteti accepta ca cineva sa ii PREDEA fetitei voastre, in scoala, ca fii lui Noe au facut acelasi lucru cu mama lor de 500 de ani ?

Si in general, cum puteti accepta toate aberatiile astea, CARE SE VOR A FI EXEMPLE MORALE pt fetitele voastre - si tot misoginismul asta patologic, care respira prin toti porii crestinismului si ai "crestinilor" - si sa mai fiti de acord ca fetita voastra sa-l absoarba fara cracnire, IN SCOALA ?

Voi, tati de fetite, pe care vi le iubiti ca pe ochii din cap ?...

-
    Mirage

Crusoe - contra religiei in scoli Empty Mirage contra sfidarii legilor de catre BOR si Parlamentul Romaniei

Mesaj  Mirage la data de 11.05.10 21:25

Crusoe a scris:...

Daca ati preda in scoala religia unui copil de 10 ani, si el v-ar intreba:

1. Cu cine a facut sex Cain ?

2. Cum a bagat Noe in arca ursii polari, pinguinii si cangurii ?
    I-a adus personal ?
    I-a primit colet de la Polul Nord/Sud, respectiv Australia ?

ce i-ati raspunde ?

CONCRET.

...

Totul este o metafora ?
    Cine spune ? Biserica spune ca NU - ci ca toate "faptele" din Genza s-au intamplat AD LITTERAM.

Iar daca geneza e o metafora, atunci paote ca si exodul este o metafora. Poate si Potopul, profetii, Ioan botezatorul, nasterea virginei si viata lui Iisus.
    Poate Iisus insusi a fost tot o metafora.

A alege arbitrar din biblie ce e simbol si ce nu este JENANT, si asta eufemizand generos.

Repet, pozitia OFICIALA a bisericii este ca BIBLIA (exceptand capitolul Apocalipsa) NU CONTINE SIMBOLURI, CI FAPTE ISTORICE, descrise ad litteram.

Deci:
    Crestinii care nu cred LITERALMENTE in geneza biblica - cu toate implicatiile ei - sunt ERETICI.

Nu sunt crestini.

NEFIIND CRESTINI, NU AR TREBUI SA PREDEA NIMANUI DOGMA CRESTINA.

cu mult umor si detasare! Smile

din pacate preotii si profesorii de religie nu stralucesc la capitolele astea: nu prea au nici simtul asta pacatos si capacitatea asta de a fi neutri le lipseset cu desavarsire! si atunci e nu numai jale, ci si vai si amar de copii!

eu, cum spuneam, nu am copii. insa mi se rupa inima si de ai altora la fel de tare cum mi s-ar rupe si de al meu! eu cel putin l-as retrage pe loc de la ore daca ar fi indemnat la limitare in gandire si inspaimantat cu asemenea lucruri.. dar oare nu sunt destui care au prea mare incredere in Biserici - asa cum au avut si pana acum bagandu-le bani in buzunare, bani cu care nu se face mai nimic in folosul comunitatii religioase, ci in folos propriu sau in scop de propaganda religioasa?!
    Asta e problema, nu religia ca ideologie si nici Biserica ca institutie a statului sau lacas de cult!
    Admin
    Admin

Mesaj  Admin la data de 13.05.10 2:51

Asa e Daniela, umorul si detasarea sunt necesare, dar problema e mult mai complexa.

Sunt putini elevi care cunosc aberatiile din cartea aia, si chiar si mai putini care au curaj sa glumeasca pe seama lor la ora. Motivul cred ca e clar.

Si eu am simtul umorului, dar mie sincer imi vine sa plang.
    De ce ?

Pt ca indoctrinarea religioasa crestina este atat de puternica si PRESIUNILE SOCIALE sunt atat de imbatabile, incat condamna pe toti cei care au curajul sa sfideze coercitia morala (ipocrita) la excludere sociala.

Incepand din scoala, unde un copil care nu participa la orele de religie este izolat si privit cu suspiciune (uneori ostilitate) de catre intreg colectivul, in frunte cu dirigintele.
    Pt ca daca parintii sunt "atei" sau au o alta parere decat "crestinii", automat sunt judecati si considerati imorali.
    Pt ca lumea din .ro este in general atat de redusa incat NU PRICEPE ca poti refuza indoctrinarea - dar simultan sa fii MULT mai moral decat "credinciosii"
    Pt ca absurditatile si atrocitatile din biblie sunt atat de ingrozitoare incat este inconstienta psihologica pura sa predai asa ceva unui copil.
    Pt ca tocmai atrocitatile si absurditatile alea ii indeparteaza pe copii de ideea de sacru, mai tarziu, sacru pe care religia l-a confiscat cu o ticalosie incredibila in curtea ei corupta.
    Pt ca ea creeaza frustrare, deziluzii, dezamagire, tristete, depresie in adultul de mai tarziu.
    Pt ca indoctrinarea religioasa este principalul factor psihosocial care genereaza fanatism, agresivitate, intoleranta si ura in societate.

De asta imi vine sa plang, pt ca (in MARE parte) tocmai din cauza indoctrinarii religioase si a moralei ei ipocrite Romania a ajuns unde-a ajuns: o tara intesata de de oameni agresivi, badarani, misogini, INTOLERANTI, FRUSTRATI, plini de resentimente, ura, ostili democratiei si vietii laice, fara pic de respect pt ceilalti din jur, fara pic de respect pt munca, fara pic de respect pt copiii lor, tratati ca pe niste obiecte, dupa logica lui "eu te-am facut, eu te omor".

De asta imi vine sa emigrez cu prima ocazie, pt ca nu mai suport golaneala cvasigenerala, de sus pana jos, nesimtirea omniprezenta, dispretul profund si adanc inradacinat de religie pt civilizatie, pt democratie, pt viata laica si pt persoana de langa tine, pe care ei ne indeamna s-o iubim, dar pe care o siluiesc psihic pana cand aceasta devine ca ei: ipocrita, frustrata, schizoida, nervoasa, depresiva, plina de ura si mai ales de dorinta violenta de a "crestina" cu forta pe toata lumea, cu orice pret.

De asta vom ramane mult timp fundul bubos al Europei, pt ca mentalitatea romaneasca este purulenta si infecta si va ramane multa vreme asa.
    Pt ca mentalitatea asta a fost crescuta la umbra bisericii tirane care ne-a siluit permanent si ne-a deformat ca natie, o natie care este si a fost mereu impregnata de tarele ingrozitoare pe care religia asta intoleranta le-a inoculat credinciosilor de-a lungul secolelor, si de a carei ticalosie criminala eu unul nu-i vad sa se dezbare prea repede.

De asta nu pot trata tot timpul problema cu umor, pt ca tzara asta ma doare si pe mine.
    Dar promit sa mai incerc, macar din cand in cand.
    Iertati patetismul.
    Smile

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: 20.10.19 4:29